מבחני מחוננים- המפתח של ילדכם להצלחה

מבחני מחוננים

מבחני מחוננים- המפתח של ילדכם להצלחה

אחת לשנה, משרד החינוך יזמן את תלמידי כיתות ב' וג' להיבחן במסגרת מבחני מחוננים. מבחנים אלו מהווים את תנאי הסף למעבר לתכנית טיפוח חינוכית והעשרתית, שבכוחה להעלות את הפוטנציאל השכלי של ילדכם. מי זכאי לגשת למבחני מחוננים? האם קיימים מבחנים לאוכלוסיות מיוחדות? האם ניתן להתכונן אל מבחני מחוננים?

מי זכאי לגשת למבחני מחוננים?

מבחן מחוננים שלב ב' נערך לתלמידי כיתות ב' וג' במטרה לאתר תלמידים בעלי יכולות קוגניטיביות גבוהות ויכולת לפתור בעיות מתמטיות ולשלבם בתכנית טיפוח חינוכית בשנת הלימודים הבאה.
הזכאים לגשת להיבחן במסגרת מבחני מחוננים הם תלמידי מערכת החינוך בלבד, כאשר תלמידי החינוך הביתי, שקיבלו פטור מלימודים במוסד ציבורי- לא יוכלו להיבחן לתכנית.
חשוב לציין, שאין זאת חובה לגשת למבחנים, וניתן אף לדווח על כך בכתב, מבעוד מועד, לבית הספר.

האם קיימים מבחנים לאוכלוסיות מיוחדות?

בדומה למבחנים פסיכומטריים ומבחנים אקדמיים גם כאן ניתן להיבחן בתנאים מיוחדים אם אתם נמנים על האוכלוסיות הבאות:
תלמידים, אשר אובחנה אצלם בעיית קשב וריכוז, לקויות למידה, לקויות פיזיות, מורכבות בריאותית ועוד.
תלמידים בני העדה האתיופית.
עולים חדשים, תלמידים אשר למדו בשפה זרה, תושבים חוזרים.

האם יש בכוחם של המבחנים לנבא הצלחה לימודית?

מבחני מחוננים אינם יכולים לנבא הצלחה לימודית וזאת משתי סיבות, ראשית הם לא בוחנים את הכישורים של ילדכם, לרבות הכישורים הרגשיים, חברתיים, גורמי מוטיבציה ועוד, שלהם משקל רב במרכיב ההצלחה בלימודים.

שנית, המבחן נועד לאתר ולסנן את הנבחנים מקרב אוכלוסייה מסוימת מאזור גיאוגרפי ספציפי. ולאתר מתוך סך הנבחנים, את אלו, שהתבלטו.

האם ניתן להתכונן אל מבחני מחוננים?

ככלל, דעתו של משרד החינוך, שאין צורך להתכונן אל מבחני מחוננים, אך חשוב לציין, שמדובר באתגר זר לחלוטין לתלמידה או תלמידה בני 7 שנים או 8 שנים. השאלות קצובות בזמן, כאשר נדרש לענות על כ 100 שאלות לפחות. המבחן נערך במתכונת "אמריקאית" כלומר שאלות "בחירה מרובה" עם מסיחים בתשובות. המעמד מחייב, והתלמידים חשים בלחץ.
אחת הסיבות, שחשוב להתכונן מראש אל מבחני מחוננים באה בדיוק מסיבה זו. התלמידים לומדים "לאמן" את שרירי הלמידה שלהם, להבין איך להתייחס לבעיה, איך לקרוא אותה, ממה להיזהר, מה מסיח ומה מהווה רמז מטרים, הם לומדים את הטכניקה, שתסייע להם לפתור את התרגיל במהרה. מעבר לכך הם נחשפים לתחום דיסציפלינארי חדש- הנדסה חזותית, צורות, התאמת צורות זהות ועוד, אלו תכנים, שהם אינם מכירים ממערכת החינוך המסורתית, ועובדה זו עשויה להלחיץ אותם. ההכנה אל מבחני מחוננים מסייעת להם להתמודד טוב יותר עם האתגר ולהבין מה מצופה מהם בהמשך.

לסיכום, תכנית המחוננים הינה תכנית ייחודית של משרד החינוך, שתאפשר לילדכם לקבל תכנים עשירים ומגוונים, מבחן המחוננים אינו חובה, ואין אף חובה להתכונן אליו, אך בהחלט רצוי לעשות את המאמץ על מנת לחזק את הביטחון של ילדכם.

 

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

גלילה לראש העמוד